Robootikatarkvara arendus

Saa osa tehnoloogiatööstuse tulevikust! Clevon Akadeemia on õppeprogramm, kus tipptasemel IT-õpe on põimitud praktikaga AS Clevoni arendus- ja tootmisüksuses Viljandis. Kõigile tudengitele makstakse igakuist stipendiumi ja tagatud on tasuta majutus. Ootame õppima motiveeritud noori, kes huvituvad robootika arengusuundadest, kellel on tahe leida lahendusi reaalsetele probleemidele ning anda omapoolne panus robootika arengule Eestis. Akadeemiasse kandideerimisel ei arvestata kandideerija lõputunnistuse keskmist hinnet ega ka eksamitulemusi, kandideerimise edukus oleneb kandidaadi kirest tarkvaraarenduse vastu, oskustest ja motiveeritusest.

Kus saab õppida?
Rakenduskõrgharidusõpe  
Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor õppeprogramm Clevon Akadeemia (Viljandi)

Riistvara arendus ja programmeerimine

Ainus riistvara ja tarkvara ühendav õppekava TalTechi IT-teaduskonnas annab universaalse ettevalmistuse teadmistega nii riistvarast (elektroonika, arvutid), tarkvarast (programmeerimine, operatsioonisüsteemid) kui ka nende kasutamisest erinevate süsteemide (automaatika, IoT, side) loomisel.

Meie juures õpivad tulevased elektroonikainsenerid. Omandad oskuse luua, muuta ja ohjata automaatikal, elektroonikal ja kommunikatsioonitehnoloogiatel põhinevaid süsteeme.

Kus saab õppida?
Bakalaureuseõpe
Tallinna Tehnikaülikool

Magistriõpe 
Tallinna Tehnikaülikool

Loe ka: Aasta metalalbumi tiitliga pärjatud elektroonikainsener Endrik Salak: minu töö on nutikate lahenduste väljatöötamine

Tutvu ka ametiprofiilide kirjeldusega: Elektroonikainsener, Võrguspetsialist

Telemaatika ja arukad süsteemid

Telemaatika tähendab andmeedastust, sidevõrke, arvutivõrke. Telemaatika ja arukate süsteemide õppekaval on ühendatud telemaatika, tarkvara programmeerimise ja küberfüüsikaliste süsteemide valdkonnad. IT- ja füüsilise maailma sidumise oskused on siiski veel üsna lapsekingades ja valdkonna arengupotentsiaal on tohutu. Õppur saab valida kahe peaeriala vahel: telemaatika tarkvara (õppekoht: Virumaa) või küberfüüsikalised süsteemid (õppekoht: Tartu). (Allikas: TTÜ)

Kus saab õppida?
Rakenduskõrgharidusõpe
TTÜ Virumaa Kolledž/TTÜ Tartu Kolledž

IT-süsteemide arendus

Infotehnoloogiliste süsteemide arendamise eriala on mõeldud laiemalt IT-spetsialistide ettevalmistamiseks. Infotehnoloogia ja majanduse kõrval tuleb üliõpilastel omandada programmeerimise ning infosüsteemide ja andmebaaside haldamise oskused. Programmeerimist õpitakse sellel erialal põhjalikult.

Kus saab õppida?
Bakalaureuseõpe/rakenduskõrgharidusõpe
Tallinna Tehnikaülikool
TÜ Narva kolledž

Tutvu ka ametiprofiili kirjeldusega: Programmeerija

Loe ka TalTechi õppuri lugu: IT-s saadud teadmised tulevad kasuks paljudes teistes valdkondades (Delfi Ärileht 22.06.2021)

Elektroonikaseadmete tehnik

Elektroonikaseadmed meie kodudes või kooliruumides lähevad aeg-ajalt rikki. Nimetatud erialal õpitakse tuvastama, mis võib olla seadmel viga ning otsitakse parim lahendus vea kõrvaldamiseks. Elektroonikatehnikud töötavad tavapäraselt tootmis- ja tööstusettevõtetes.
OSKA raportist: Vajadus tehnikute ja tootmise operaatorite järele püsib pigem samal tasemel, näiteks seadmete- ja juhtmeköidiste koostajate järele vajadus kahaneb. (lk 14)

Kus saab õppida?
Kutseõpe
Tallinna Polütehnikum 

Tutvu ka ametiprofiili kirjeldusega: Elektroonikatehnik

IT-süsteemide administreerimine

Kõik on IT, saab selle eriala sisule mõeldes uue sisu. Infosüsteemide koostisosad on võrk, infrastruktuur, rakendused, andmebaasid ja teenused. Infosüsteemid peavad võimaldama teenuste kättesaadavuse. Neid süsteeme on vaja administreerida, et kõik laitmatult töötaks. Peamised õppeained on näiteks skriptimiskeeled, võrgundus seadistamisest kuni turvalisuse tagamiseni ning andmebaaside administreerimine.  (Allikas: TTÜ)

Kus saab õppida?
Bakalaureuseõpe
Tallinna Tehnikaülikool

Tutvu ka ametiprofiili kirjeldusega: Süsteemiadministraator

Majandusinfosüsteemide korraldamine

Seda, kuidas üks ettevõte võiks töö tegemise viise ehk äriprotsesse kaasaegsemaks ja efektiivsemaks muuta, teab majandusinfosüsteemide eriala läbinu. Lõpetaja tunneb infosüsteeme ja IT-lahendusi, mis ettevõtte tegevust paremini korraldada aitavad. Õppekavas on seotud kaks valdkonda – majandus ja infotehnoloogia.

Kus saab õppida?
Rakenduskõrgharidusõpe            
Tallinna Tehnikakõrgkool

Uuri ka: Äriinfotehnoloogia õppekava 

Integreeritud tehnoloogiad

Üha enam on tarvis insenere, kelle teadmised ei piirdu vaid ühe kitsama alaga, vaid kes suudavad oma teadmisi ja oskusi siduda IT, äri- ja protsessijuhtimise, tootearenduse, disaini ning tootmise digitaliseerimisega. Kõike seda ning palju muudki just integreeritud tehnoloogiate erialal õpetataksegi! (Allikas: TTÜ)

Kus saab õppida?
Bakalaureuseõpe
Tallinna Tehnikaülikool  (inseneriõpe)

Informaatika

Arvutiteaduste ehk informaatika õppimine annab väga laiapõhjalised teadmised, et ükskõik missugusel IT-erialal edasi õppida, ka tööpõld on lai. Õpitavad ained varieeruvad programmeerimiskeeltest algoritmide, tehisintellekti, matemaatilise loogika ja keeletehnoloogiani. (Allikas: TÜ) Reaalainetega on sellel erialal palju pistmist – matemaatikahuvilised saavad naudinguga neile esitatud praktilisi ja põnevaid ülesandeid lahendada.

Kus saab õppida?
Bakalaureuseõpe
Tallinna Tehnikaülikool
Tartu Ülikool
Tallinna Ülikool

Loe ka TalTechi ja Tallinna Ülikooli õppurite lugusid:
Informaatika sisaldab palju rohkem kui ainult numbrite ja loogika tagaajamist (TalTech, 24.06.2021)
Ootan AI-lahendust, mis oskaks ise õppida (Delfi Ärileht, 22.06.2021)
Viis nõuannet, mis aitavad valmistuda tudengieluks (Delfi Ärileht, 22.06.2020)

Noorem tarkvaraarendaja, tarkvaraarendaja

Tarkvaraarendajad kirjutavad koodi, mille põhjal saab midagi luua ja käivitada, näiteks äppe. Noorem tarkvaraarendaja erialale astuja saab teadmised selle kohta, kuidas luua lihtsamaid rakendusi mõnes enamlevinud programmeerimiskeeles, õppetöö käigus saab õppida andmebaasisüsteeme ning tutvutakse ka tarkvara arendamise protsessi põhietappidega. Noorem tarkvaraarendajal on võimalus arendusmeeskonna liikmena osaleda rakenduste loomisel ja testimisel.

Kus saab õppida?
Kutseharidus     
Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus (Sillamäe, Jõhvi)
Kuressaare Ametikool 
Tallinna Polütehnikum
Tallinna Tööstushariduskeskus
Tartu Rakenduslik Kolledž
Viljandi Kutseõppekeskus
Kehtna Kutsehariduskeskus

Tutvu ka ametiprofiili kirjeldusega: Tarkvaraarendaja, Programmeerija

Tootearendus ja robootika

Kas robotid hakkavad inimeste töökohti ära võtma? Jah, mingil määral muutuvad inimeste tööd ning roboteid saab kasutada automatiseerimist nõudvatel ametikohtadel. Robootika inseneri erialal saab teadmisi tootmise ja tööstuse kohta, masinjuhtimisest ja toodete modelleerimisest, õppetöös kasutatakse projekteerimiseks mõeldud tarkvara ja osaletakse paljudes praktilistes projektides. Viimasel aastal saab ise valida peaeriala, milleks on tootearendus ja tootmistehnika või robootika (sh tehisintellekt). (Allikas: TTÜ)

Kus saab õppida?
Bakalaureuseõpe
Tallinna Tehnikaülikool

Uuri ka magistriõppes edasiõppimise võimalusi: Tootearendus ja tootmistehnika Tallinna Tehnikaülikoolis.