Õpi midagi uut: andmelugemisoskus

Neile, kes mõistavad andmete keelt, jutustavad need põnevaid lugusid. TransferWise’i andmeanalüütik ja Audentese e-gümnaasiumi õpetaja Anna-Helena Saarso selgitab tabelite abil ning tehnoloogiatunnis.
Video.

HITSA loodud “Hariduse tehnoloogiakompass” soovitab andmeanalüütika õpetamisega algust teha põhikoolis ja gümnaasiumis, et õpetada noori mõistma lihtsamaid andmete kogumise, korrastamise, analüüsi ja visualiseerimise viise.

Allikas: HITSA Hariduse Tehnoloogiakompass 29.04.2020

#AIväljakutse

Tallinna Tehnikaülikool on toonud Eestisse tasuta veebikursuse „Elements of AI“, mille eesmärk on kasvatada ühiskonna teadlikkust tehisintellekti teemadel. ITL-i juhatuse liikme Mart Mäe sõnul mõjutab tehisintellekt juba praegu meie elu rohkem, kui märkame. “Selleks aga, et paremini mõista, mis on tehisintellekt, kuidas see on loodud ning mida selle abil teha saab, ei pea olema IT-spetsialist. Tehisintellekti põhiolemuse mõistmine ning arusaam sellest, kuidas masinate abil probleeme paremini lahendada saaks, on tulevikuühiskonnas elamise ja töötamise üks olulisi eeldusi,” selgitab Mäe.

Kursuse töötasid välja 2018. aastal tehnoloogiaettevõte Reaktor ja Helsingi Ülikool ning praeguseks on sel rohkem kui 220 0000 osalejat inimest 110 riigist. Kursuse Eesti patroon on president Toomas Hendrik Ilves.

Kursuse eesmärk on levitada tehisintellektialaseid teadmisi ja oskusi võimalikult suurele osale ühiskonnast erinevatest valdkondadest, kaasates vähemalt ühe protsendi Eesti elanikest. Kursusel osalema on oodatud kõik hoolimata vanusest, soost, haridustasemest või elukohast. Eelnevad teadmised programmeerimisest või tehnoloogiast pole vajalikud.

Elements of AI veebikursuse leiab aadressil www.elementsofai.ee. Osalemiseks tuleb luua konto ning saabki asuda ülesandeid lahendama. Ajapiirangut kursuse läbimiseks ei ole.

„Elements of AI“ kursuse on loonud professorid, andmeteadlased ja disainerid ning seda peetakse maailmas üheks kõige kõrgema kvaliteediga veebikursuseks, ka tippülikoolides (nt MIT, Stanford ja Harvard) pakutud kursuste seas.

Kursuse partneriks on Eestis ligi 30 ettevõtet ja organisatsiooni: Eesti Energia, HITSA, Omniva, Tehnopol, Coop, Nordecon, Fujitsu, Silberauto, Restate Property Advisors, Datel, SEB, Estonian World, Estravel, Ericsson, Apollo, Haigekassa, Playtech, Tallink, Geenius, North Star AI, ITL, Rimi, Mainor Ülemiste, Apollo, E-riigi Akadeemia, Kredex ja Kohtla-Järve Gümnaasium. Samuti kaasab Tehnikaülikool Eesti avaliku sektori organisatsioone ja gümnaasiume, et teadmised AI-st jõuaksid varakult ka noorteni.

Kutsehariduse IT-akadeemia

Sügisest 2019 käivitub pilootprojekt kutsehariduses, millega luuakse noortele võimalus tipptasemel õppeks tarkvaraarendaja ja IT-süsteemide spetsialisti erialal. Erialad sobivad tublidele põhikoolilõpetajatele, kes soovivad omandada lisaks keskharidusele ka IT-erialaseid oskusi ning plaanivad ühtlasi hiljem õpinguid ülikoolis jätkata.

Uus õppevõimalus, millele on õla alla pannud IT Akadeemia koostöös Haridus- ja teadusministeeriumi, Hariduse Infotehnoloogia sihtasutuse (HITSA), kutseõppeasutustega, kõrgkoolide ja IT-ettevõtetega) on senistest kutsekeskhariduse IT-erialadest oluliselt ambitsioonikam ja keerukam.

„Meie eesmärk on valmistada ette tehnoloogia ja inseneeria professionaale, kes oleksid võimelised peale lõpetamist töötama kõrgelt hinnatud tehnoloogiaettevõtetes või jätkama õpinguid kõrgkoolis,“ ütles Haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets, „seetõttu teeme väga tihedat koostööd ettevõtete ja kõrgkoolidega selle nimel, et noored saaksid omandada tööturul vajalikke oskusi ning saaksid edaspidi võimaluse eelistingimustel jätkata oma õpinguid ka kõrgkoolides. Seetõttu on ka õpe kujundatud piisavalt akadeemiliseks.“

„IT-ettevõtete jaoks on oluline, et IT Akadeemia programmi toel loodavad uued 4-aastased kutsekeskhariduse õppekavad annavad lõpetajatele parema erialase ettevalmistuse ja samuti on nad küpsemad selleks, et kohe tööle asuda,“ selgitab Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu tegevjuht Jüri Jõema. Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia on Jõema sõnul väga lai valdkond, uuel õppekaval õppijad saavad esimesel aastal üldised alusteadmised nii tarkvarast, riistvarast ja IT süsteemidest ning ka suuremas mahus erialaselt vajalikke üldhariduse aineid. Kuna pärast esimest aastat toimub spetsialiseerumine, siis on õppuril edaspidi tunduvalt lihtsam valida, kas ta tahab jätkata õpinguid tarkvara või riistvara suunal.

IT kõrgharidus on saanud viimastel aastatel oluliselt tugevamaks. See on toimunud väga sisulises koostöös IT sektori esindajate, ministeeriumi, HITSA, Tartu Ülikooli ning Tallinna Tehnikaülikooliga. Järjest enam on neid põhikooliõpilasi, kes soovivad küll omandada edaspidi kõrghariduse, aga sooviksid pärast põhikooli omandada lisaks keskharidusele ka praktilisemaid oskusi kartmata, et nad ei ole hiljem konkurentsivõimelised ülikooli astumisel.

Pilootprojekti koolid on Tartu Rakenduslikus Kolledž, Tallinna Polütehnikum ja Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus.

Loe ka: IT Akadeemia 4-aastane õpe annab elukutse ja gümnaasiumihariduse

Õppematerjal „See on turvaline IT!“

Projekt Targalt Internetis http://www.targaltinternetis.ee
Õppematerjalide koostajad: Mari Tõnisson, Meeri Sild, Birgy Lorenz

Videoklipid „Bioloogiklass“,„Sõbrakutse“, „Sünnipäev“ ja „Uss“

 

Režissöör: Hardi Keerutaja
Operaator: Sten-Johan Lill
Produtsent: Maie Rosmann
Kunstnik: Anneli Arusaar
Grimeerija: Iris Müntel
Helilooja / helirežissöör: Taavi Tulev
Valgusmeister: Alvar Kõue
AC: Aivo Rannik
On-line montaaž: Marta Pulk

Näitlejad: Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi näitestuudio Kruvikeeraja liikmed
Näitlejate juhendaja: Andres „Ande“ Jakovlev. Videoklipid valmisid juunis 2012

Õppematerjal „See on turvaline IT!“ on loodud internetiturvalisuse teemade käsitlemiseks 12-16-aastaste õpilastega. Õppematerjali on oodatud kasutama töös noortega kõik õpetajad, noorsootöötajad, lastekaitsespetsialistid ja sotsiaaltöötajad. Õppetundidesse on integreeritud grupitöö ja arutelud õpilastega.
Tundide läbiviimiseks on vaja, et klassiruumis oleks projektor, üks internetiühendusega arvuti ning võimalus kasutada tahvlit ning läbi viia grupitööd.
Õppematerjal on nii eesti kui ka vene keeles. Loodud on kaks eraldi veebilehte, üks õpetajatele, teine õpilastele.

Õpetaja leiab siit õppetundide läbiviimiseks vajalikud õppematerjalid (näitlikustavad videod, töölehed, skeemimängu, interaktiivsed testid jne) koos metoodiliste juhendite ja tunnikavadega.
Näitlikud tunnikavad hõlmavad kaht õppetundi. Vajadusel võib õpetaja käsitleda teemat rohkem kui kahe õppetunni ulatuses ning igale teemale rohkem aega pühendada sõltuvalt õpilaste vanusest ja õppetunni rõhuasetusest.

Õppematerjal koosneb neljast moodulist:

1. Mina ja virtuaalmaailm,
2. Virtuaalmaailm ja kaaslased,
3. Sotsiaalvõrgustikud,
4. Kuidas kaitsen enda nutitelefoni/arvutit.

Õpilane leiab siit kaks interaktiivset enesekontrollitesti tunnis läbitu kinnistamiseks koos näitlikustavate videotega. Testid on loodud nii, et soovi korral võivad õpilased testi küsimustele vastamiseks kasutada nutitelefone või tahvelarvuteid.
Ühes testis on kokku kümme küsimust. Testide küsimused vahelduvad ja õpilane saab enda teadmisi testida rohkem kui üks kord. Testi kaudu saab õpilane koos selgitustega tagasisidet, kas tema vastus oli õige või vale.

Projektijuht: Elo Allemann, BCS Koolitus
Veebikujundus: Kersti Laidvee, BCS Koolitus

Õppematerjalid on loodud projekti „Noorte turvateadlikkuse tõstmine infoühiskonnas toimetulekuks“ raames, mille kaudu soovitakse tõsta noorte ja nendega tegelevate inimeste teadlikkust infoühiskonnas orienteerumiseks ning turvateadlikuks käitumiseks.

Projekti toetab Euroopa Regionaalarengu Fond. Õppematerjal koostati BCS Koolitus eestvedamisel koostöös Eesti Info- ja Telekommunikatsiooni Liiduga.

Töömess Work in Estonia viib kokku välistudengid ja tööandjad

SA Archimedese algatus Study Estonia kutsub kõiki tööandjaid välistudengite töömessile 6. detsembril Tartusse ja 8. detsembril Tallinnasse!

Messil osalevad bakalaureuse ja magistritaseme välisüliõpilased erinevatest õppevaldkondadest – IT, inseneeria, sotsiaalteadused. Tudengid on huvitatud nii täis- ja osakoormusega tööst, praktikavõimalustest ja ka lihttööst lisaraha teenimiseks.

Osalema on oodatud kõik ettevõtjad, kes on huvitatud välistudengite praktikale või tööle värbamisest. Messil osalemine on ettevõtjatele tasuta.

Tartu – hotell Dorpat konverentsikeskus (Turu 2, TASKU)
Kolmapäev, 6. detsember 2017
Päevakava:
13.00-14.00 seminar „Estonian work culture and legal requirements for working“
14.00-15.00 seminar „How to start your own business in Estonia?“
15.00-17.00 töömess

Tallinn – Original Sokos Hotel Viru (Viru väljak 4)
Reede, 8. detsember 2017
Päevakava:
13.00-14.00 seminar „Estonian work culture and legal requirements for working“
14.00-15.00 seminar „How to start your own business in Estonia?“
15.00-17.00 töömess

Lisainfo: Study in Estonia, SA Archimedes

Foto: Wikimedia